Σάββατο 3 Αυγούστου στο Αργυρό Πηγάδι, οι σύλλογοι Αμβρακιωτών και Αργυροπηγαδιτών Τριχωνίδας, Καστανιωτών Ευρυτανίας και η ΚοινΣΕπ Ορεινή , οργανώνουν ημερίδα με θέμα:
Ορεινά χωριά, υπάρχει μέλλον;
Για την ημερίδα αυτή,
αύριο Κυριακή 14 Ιουλίου 2024 η εκπομπή του ΣΚΑΪ tv Δεκατιανοί μεταξύ 10.30 π.μ.και 11.15 π.μ θα μας φιλοξενήσει για να την προβάλει!
Η σύνδεση θα γίνει μέσω Skype από το Αργυρό Πηγάδι και θα μιλήσει ο συντονιστής της εκδήλωσης Γιώργος Κωνσταντινίδης .
Συντονιζόμαστε όλοι αύριο στο ΣΚΑΙ
Αμβρακιά , Αργυρό Πηγάδι.
Από τη Δήμητρα Τράϊκου
When this happens, it’s usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it’s been
Η Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση Ορεινή, συμμετέχει με περίπτερο στο 12ο Περιφερειακό Συνέδριο Ανάπτυξης, που γίνεται στο συνεδριακό κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών. Προβάλουμε το χωριό μας, το κέντρο της Τριανταφυλλιάς και το μέλι μας .
rgc.gr/rgc-2024/program-2024/
Ως διαχειριστής της Κοιν.Σ.Επ. Ορεινή, θέλω να ευχαριστήσω απ’ την καρδιά μου όλους εσάς, από τα γειτονικά χωριά της Τριχωνίδας και της Ευρυτανίας, από το Θέρμο, το Αγρίνιο και από άλλα μέρη, που ήρθατε, παραβλέποντας τις δυσκολίες του δρόμου, στη Γιορτή Κάστανου στο Αργυρό Πηγάδι, την περασμένη Κυριακή 29 Οκτωβρίου που από κοινού οργανώσαμε ο Σύνδεσμος Αργυροπηγαδιτών και η Κοιν.Σ.ΕΠ «Ορεινή».
Πιστεύουμε πως σε ένα βαθμό αποζημιωθήκατε από τον καλό καιρό και τις ομορφιές του ορεινού χωριού μας. Από τη μεριά μας, ως διαχειριστές της «Τριανταφυλλιάς», του συγκροτήματος παραδοσιακού καφενείου και ξενώνα του χωριού μας, προσπαθήσαμε για το καλύτερο. Γνωρίζουμε βεβαίως τις αδυναμίες που υπήρξαν και για τις οποίες ζητάμε την κατανόησή σας. Υποσχόμαστε του χρόνου να είμαστε καλύτεροι.
Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τους μουσικούς Γιώργη και Νικόλα Δαλιάνη που με τα κλαρίνα τους και το τραγούδι τους μάς ταξίδεψαν στους υπέροχους δρόμους της παραδοσιακής μας μουσικής και μάς παρέσυραν όλους στο τραγούδι και το χορό. Η επιτυχία της εκδήλωσης αυτής, όπως και της προηγούμενης βραδιάς, οφείλεται κύρια σε αυτούς.
Θέλω επίσης ιδιαίτερα να ευχαριστήσω τους μουσικούς μας, και πλέον συγχωριανούς μας, Μάνια Ασημακοπούλου και Γιώργο Τσιλιγιάννη, που για μια ακόμα φορά μάς χάρισαν τις όμορφες μουσικές και τα τραγούδια τους.
Ευχαριστώ τον Βουλευτή Μίλτο Ζαμπάρα και τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου Θέρμου Νίκο Κωστακόπουλο που τίμησαν την εκδήλωσή μας.
Όλοι μαζί μπορούμε να στηρίξουμε τα ορεινά χωριά μας που εμείς πιστεύουμε δεν έχουν μόνο παρελθόν αλλά και μέλλον.
Να είστε όλοι καλά.